Imprezy

Biała Podlaska – Rowerową Stolicą Polski!

Tegoroczną rywalizację o miano Rowerowej Stolicy Polski ponownie obroniła Biała Podlaska.

Już po raz trzeci z rzędu nasze miasto zdobyło pierwsze miejsce w ogólnopolskich zmaganiach.

Gratulujemy wszystkich osobom, które były zaangażowane w sukces miasta.

Raz jeszcze dziękujemy wszystkim uczestnikom dorocznego Rajdu Rowerowego im. J. I. Kraszewskiego, którzy także przyczynili się do wspólnego zwycięstwa.

14. RAJD ROWEROWY im. J. I. Kraszewskiego – relacja

Doroczny Rajd Rowerowy im. J. I. Kraszewskiego z Białej Podlaskiej do Romanowa tradycyjnie dostarczył wielu wspaniałych turystycznych, pozytywnych emocji, wpisujących się w rywalizację o Puchar Rowerowej Stolicy Polski.

Gratulujemy 200-osobowej grupie uczestników, startującej sprzed ławeczki pisarza w Białej Podlaskiej, która pokonując 62-kilometrową trasę, szczęśliwie dotarła do muzeum J. I. Kraszewskiego w Romanowie.

Dzięki wsparciu Prezydenta Miasta Biała Podlaska – Michała Litwiniuka wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe koszulki. Niezawodni Partnerzy wydarzenia włączyli się we współpracę na wielu płaszczyznach – wszystkim Państwu bardzo serdecznie dziękujemy.

Zespołowi Firmy Toyota Auto Podlasie i Toyota Biała Podlaska za pomoc w pilotażu oraz zabezpieczeniu technicznym, Firmie Biuro Podróży „PAULINA” w Białej Podlaskiej za ubezpieczenie uczestników Raju, Pizzerii Roma w Białej Podlaskiej za pyszne kanapki oraz słodki deser, MZK w Białej Podlaskiej za udostępnienie autokaru, Jednostce Wojskowej za opiekę medyczną. Ponadto Firmie Vertal w Białej Podlaskiej za wsparcie finansowe, ekipie Bialskiego Centrum Kultury, członkom klubów rowerowych: TKKT w Białej Podlaskiej oraz działającego przy parafii NNMP w Białej Podlaskiej, na czele z Władysławem Zaciurą, za tradycyjną rowerową współpracę.

Serdecznie dziękuję za wsparcie naszego spotkania na trasie rajdu – ks. Robertowi Grzelakowi, proboszczowi parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Ortelu Królewskim oraz Panu Piotrowi Draganowi – Wójtowi Gminy Wisznice.

Finał rajdu w Muzeum J. I. Kraszewskiego w Romanowie był możliwy dzięki życzliwości Pana Krzysztofa Bruczuka – Dyrektora Muzeum im. J. I. Kraszewskiego w Romanowie, który tradycyjnie stworzył możliwość zwiedzania placówki. Ale to także miejsce plenerowego, pokrzepiającego odpoczynku, podczas którego czas upływał przy dźwiękach Kapeli Ludowej „Podlasiacy” BCK.

Bardzo miłym akcentem podsumowującym wydarzenie jest nagradzanie przez Prezydenta Miasta wyjątkowych uczestników rajdu, czyli najmłodszych – ale także ogromnie aktywnych seniorów. Najstarszy uczestnik rajdu, Pan Zbigniew – ukończył 80 lat, a zacna seniorka (wiek Pani znany organizatorom) – to Pani Barbara.

Natomiast najmłodszymi uczestniczkami nagrodzonymi przez Prezydenta były Laura i Róża.

Zdecydowana większość uczestników, na czele z Prezydentem Miasta, powróciła do Białej Podlaskiej rowerami, tym samym podwajając ilość przejechanych tego dnia kilometrów dedykowanych miastu – w rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski.

Koordynatorem Rajdu było Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Białej Podlaskiej.


14. RAJD ROWEROWY im. J. I. Kraszewskiego – dn. 23 czerwca 2024 r.

Serdecznie zapraszamy do udziału w dorocznym 14. Rajdzie Rowerowym im. J. I. Kraszewskiego z Białej Podlaskiej do Romanowa, wpisującym się w rywalizację o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Szczegółowe informacje i zapisy w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Białej Podlaskiej – od dnia 3 czerwca br. – zapraszamy.

plakat 14. Rajd Rowerowy

AUDYCJA „NA SCENIE I ESTRADZIE” – KRP (101.7 FM), 18 maja br. godz. 21.40-23.00

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Prezydentem Miasta Biała Podlaska Michałem Litwiniukiem w bezpośredniej relacji z Nocy Muzeów w Białej Podlaskiej, w związku z uhonorowaniem przez miasto Biała Podlaska wybitnego polskiego malarza – Stanisława Baja. Tematem rozmowy będzie także zaproszenie na Dni Białej Podlaskiej oraz do wspólnej rywalizacji o miano Rowerowej Stolicy Polski.

Gośćmi audycji będą także:

Wojciech Chilewicz – miejski koordynator ogólnopolskiego projektu Rowerowa Stolica Polski, z którym porozmawiam nt. bogatego czerwcowego kalendarza wydarzeń. zapraszając do udziału w wielu ciekawych rajdach, m.in. dorocznym rajdzie imienia J. I. Kraszewskiego z Białej Podlaskiej do Romanowa.

Dr Mateusz Rzewuski – dyrektor artystyczny 5. Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Białej Podlaskiej, który zaprosi na autorski koncert w ramach festiwalowych prezentacji.

Dr Krzysztof Piech z filii Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej w rozmowie na temat nadchodzącego Europejskiego Festiwalu Tradycyjnych Gier i Zabaw w Białej Podlaskiej.

Renata Sobczak – kierownik Galerii Podlaskiej Bialskiego Centrum Kultury przybliży autorów działań artystycznych, które odbędą się w ramach Parku Sztuki w Białej Podlaskiej.

Do miłego usłyszenia – Małgorzata Rafał!

DOTACJE DLA BRANŻY HoReCA

6 maja br. rusza jeden z pierwszych naborów na dofinansowanie sektora turystycznego w branży hotelarskiej, gastronomicznej (HoReCa) oraz organizatorów turystyki, ze środków KPO.
Kwota dofinansowania to ponad 1,2 mld zł. Wsparcie jakie można uzyskać to aż 90% kosztów inwestycji (do kwoty 540 tysięcy złotych).
Realizacja projektu, na który przyznane zostanie dofinansowanie nie powinna być dłuższa niż 12 miesięcy i musi zakończyć się przed 31 stycznia 2026 r.

Szczegółowe informacje dostępne są:

Polska Organizacja Turystyczna

Audycja radiowa pt. „Na scenie i estradzie ”

Przełom kwietnia i maja obfitować będzie w wiele wydarzeń kulturalnych, o których opowiedzą goście audycji radiowej pt. „Na scenie i estradzie ”: (KRP – dn. 20 kwietnia, godz.21.40 – 23.00):

Gabriela Kuc-Stefaniuk – Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w rozmowie na temat uhonorowania przez miasto Biała Podlaska wybitnego malarza – Stanisława Baja, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wieloletniego Przewodniczącego Rady Muzealnej Muzeum Południowego Podlasia.
Tematem rozmowy będą także obchody Święta 34 Pułku Piechoty oraz koncerty, które odbędą się w ramach dwóch bialskich festiwali, tj. – Uwertura do 6. Festiwalu im. B. Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej oraz Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

Rafał Izbicki – dyrektor Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej przybliży program Nocy Muzeów w Białej Podlaskiej. Tematem rozmowy będzie także wyjątkowy nabytek, który powiększył zbiory muzealne.

Rozmowa z Barbarą Trochimiuk – małżonką zmarłego dziennikarza i fotografa – Adama Trochimiuka, będzie zaproszeniem do udziału w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego pt. „Migawka z Podlasia” im. A. Trochimiuka, ale także okazją do wspomnień o autorze dokumentu i reportażu, współzałożycielu Fotoklubu Podlaskiego.

Karolina Brodzik-Zaremba, trener Dance Academy Studio BCK opowie o programie oraz wykonawcach koncertów, które odbędą się w ramach zbliżających się – miejskich obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca.

Do miłego usłyszenia – Małgorzata Rafał

DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ W JARMARKU WIELKANOCNYM

Za nami wyjątkowe wydarzenie. Pragniemy raz jeszcze serdecznie podziękować wszystkim za udział w Jarmarku Wielkanocnym w Białej Podlaskiej.
Warto podkreślić, że wzięło w nim udział blisko 70 wystawców prezentujących wyjątkowe oferty. Licznie odwiedzający to wydarzenie mieli okazję nabyć wyjątkowe specjały na stół świąteczny oraz unikatowe wytwory sztuki ludowej. Jarmarkowi towarzyszyły prezentacje dawnych gier i zabaw wielkanocnych w wykonaniu aktorów Teatru Słowa oraz koncerty solistów i zespołów ludowych.
Jarmark stanowił także doskonałą okazję do zaprezentowania najpiękniejszych palm w Konkursie na „Tradycyjną Palmę Wielkanocą”.
Poziom prac był bardzo wysoki, dlatego Jury stanęło przed bardzo trudnym wyborem – wyłonienia laureatów. Zwycięzcy w trzech kategoriach, tj. osoby indywidualne, grupy zorganizowane oraz kategoria dedykowana – wystawcom jarmarku, otrzymali nagrody finansowe. Fundatorem nagród był Prezydent Miasta Biała Podlaska, BCK, CITIK oraz Toyota Biała Podlaska. Natomiast Prezydent Miasta ufundował dodatkowo także nagrody rzeczowe dedykowane – najmłodszym uczestnikom.

Pokonkursowa wystawa nagrodzonych palm prezentowana jest w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Białej Podlaskiej.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia i obejrzenia.

Zapraszamy na JARMARK WIELKANOCNY!

Dnia 23 marca br. (sobota) wszyscy odwiedzający plac Wolności w Białej Podlaskiej będą mogli poczuć klimat zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy. Od godziny 10:00 do 16:00 odbędzie się kiermasz tradycyjnych produktów regionalnych, sztuki ludowej, ozdób świątecznych oraz palm i pisanek.
Tradycyjnie o godzinie 12:00 prezydent miasta Michał Litwiniuk oficjalnie otworzy Jarmark Wielkanocny oraz wręczy nagrody laureatom konkursu na „Tradycyjną Palmę Wielkanocną”.
Na scenie zobaczymy m.in. dawne wielkanocne gry i zabawy w wykonaniu Teatru Słowa, Oliwię Spychel, Zespół Śpiewaczy „Jutrzenka” GOK, Kapelę Ludową „Podlasiacy” oraz Zespół Wokalny „Chwilka”.

Zapraszamy do wysłuchania audycji „Na scenie i estradzie”

Zapraszamy do wysłuchania audycji „Na scenie i estradzie” w Radio Podlasie, podczas w której porozmawiamy o wielu wyjątkowych wydarzeniach kulturalnych, które odbędą się w Białej Podlaskiej.

Gośćmi audycji będą:

Wojciech Sosnowski – opowie o działaniach ekologicznych Białej Podlaskiej i bieżących wydarzeniach kulturalnych,

Renata Szwed – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej, która przybliży założenia oraz planowane działania instytucji w ramach rozpoczynającego się projektu pt. „Wokół Okrągłego Stołu. Solidarność na terenie Południowego Podlasia w latach 1980-1989”,

Anna Chwałek – Prezes Stowarzyszenia „Wspólny Świat” w Białej Podlaskiej opowie o wydarzeniach w ramach przypadającego w kwietniu miesiąca autyzmu,

Rozmowa z Aleksandrą Jurkowską z Siedlec będzie zaproszeniem na spotkanie artystki do Bialskiej Galerii Fotografii,

Zachęcimy do aktywności rowerowej zapraszając do udziału w rozpoczęciu sezonu rowerowego oraz aktywności w ramach przygotowań do rywalizacji o miano Rowerowej Stolicy Polski w rozmowie z Haliną Kiryło z Grupy Rowerowej TKKF – Krzna,

Podczas audycji przypomnimy a także przekażemy nowe informacje na temat zbliżających się wydarzeń kulturalnych w Białej Podlaskiej,

Do miłego usłyszenia – Małgorzata Rafał

POLSKI SYSTEM INFROMACJI TURYSTYCZNEJ W POLSCE SKOŃCZYŁ 60 LAT

Z tej okazji odbyła się ogólnopolska konferencja naukowo-branżowa w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Zainaugurowana została przez prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej – Rafała Szmytke, a podsumowanie stanowiła debata na temat przyszłości Informacji Turystycznej w Polsce.

W debacie obok prezesów Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Sopockiej i Tarnowskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, dyrektorów Centrum Informacji Turystycznej w Bydgoszczy i Koszalinie, uczestniczyła kierownik CIT w Białej Podlaskiej.

Miło nam także poinformować, że podczas Świątecznej Gali przyznano wyróżnienia 20 osobom w kraju szczególnie zasłużonych dla rozwoju PSIT w Polsce, wśród nich Kierownik CIT w Białej Podlaskiej – Małgorzata Rafał.

starsze ❯